Skip to main content

Producent systemu ERP - Program sprzedażowy dla firm

Trendy w systemach ERP w 2024 roku

ERP to oprogramowanie wspierające firmy w planowaniu zasobów. Dzięki temu możliwe jest również efektywne zarządzanie głównymi procesami firmy. Do tej grupy zalicza się między innymi relacje z klientami, zarządzanie zasobami ludzkimi, czy księgowość. Dzięki systemom ERP łatwiej efektywnie kontrolować działania firmy. Nic więc dziwnego, że popularność tych rozwiązań stale rośnie. Ten trend z pewnością nie osłabnie także w najbliższym czasie. Jaki kierunek rozwoju obierze system ERP w tym roku?

Kastomizacja i rozwiązania dedykowane dla branż

Kiedy po raz pierwszy wprowadzono system ERP, działał on dla wszystkich, od małych firm po globalne przedsiębiorstwa. Dziś uniwersalne podejście już się nie sprawdza. Chociaż podstawowe pakiety ERP zawierają kilka istotnych modułów, coraz więcej kupujących żąda pewnego stopnia dostosowania. W rzeczywistości tylko 3% firm korzysta z „pudełkowego” systemu ERP bez żadnej kastomizacji. Pozostali oczekują dostosowania, od modułów dodatkowych po zmiany w interfejsie użytkownika. Alternatywą dla kosztownych kastomizacji uniwersalnego ERP jest poszukiwanie opcji stworzonych dla konkretnych branż, takich jak ERP ODL dla branży retail. Główne korzyści z takiego wyboru to możliwość realizacji w systemie procesów specyficznych dla branży oraz szybkie, a więc efektywne kosztowo wdrożenie.

Wdrożenie systemu ERP od ODL dla firm z różnych branż

Implementacja ERP w chmurze

Podczas gdy większość firm nadal korzysta z systemów ERP zainstalowanych we własnym środowisku, obserwuje się wzrost zainteresowania erp w chmurze, czyli ofertą w modelu SaaS. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na możliwość zamiany jednorazowej większej inwestycji w zakup licencji na cykliczne opłaty abonamentowe, ale także ze względu na wzrost zaufania do bezpieczeństwa i niezawodności rozwiązań chmurowych.

Popularnym obecnym rozwiązaniem w przypadku ERP ODL jest model hybrydowy polegający na zakupie licencji wieczystych, ale użytkowanie systemu zainstalowanego w prywatnej chmurze Atman. Rozwiązanie to przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i organizacyjne. Instalacja nie wymaga początkowych nakładów kapitałowych, a miesięczne opłaty z tytułu korzystania z infrastruktury są powiązane z liczbą użytkowników i zapotrzebowaniem na moc obliczeniową. Z perspektywy organizacyjnej firma ma zapewniony komfort i nie ma potrzeby zatrudniania własnych specjalistów IT. Bezpieczeństwo i wydajność zapewnia Atman, administrację środowiskiem dostarcza ODL.

Jakie są najnowsze trendy w systemach ERP w 2024 roku?

Potrzeba ERP w e-commerce

Obserwujemy zwiększające się zainteresowanie systemem ERP ODL wśród firm, które operują głównie, a nawet wyłącznie w kanale e-commerce. Potrzeba wynika z konieczności wyróżniania się na bardzo konkurencyjnym rynku przy stale rosnącej skali biznesu.

Wdrożenie systemu ERP i zintegrowanie go ze sklepem internetowym pozwala na automatyzację procesów, które decydują o wysokiej jakości obsługi klienta oraz wydajności pracy magazynu. W czasie rzeczywistym zamówienia online są rejestrowane w bazie danych systemu ERP, a stany magazynowe i ceny z systemu są prezentowane na stronie sklepu. Dane transakcyjne poszczególnych klientów gromadzone w systemie pozwalają np. realizować program lojalnościowy, a dane kontaktowe wysyłać automatyczne komunikaty mailowe lub SMS-owe i w ten sposób budować trwałe relacje z klientami.

System ERP od ODL w ramach e-commerce

Bezpieczeństwo i prywatność danych

W obliczu rosnącej zależności firm od danych, bezpieczeństwo informacji i ochrona prywatności stają się nieodzownymi filarami systemów ERP. Wzrost liczby skutecznych cyberataków, często wynikających z ludzkiej nieostrożności, skłania do refleksji nad nieustannym wzmocnieniem zabezpieczeń. Nasze doświadczenia pokazują, że nawet najbardziej zaawansowane technologie nie zastąpią podstawowej świadomości użytkowników o potencjalnych zagrożeniach. W odpowiedzi na te wyzwania, nasze systemy ERP integrują najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa danych, od zaawansowanych mechanizmów autentykacji, przez szyfrowanie danych, po regularne audyty bezpieczeństwa.

Kluczowe jest również przestrzeganie globalnych standardów ochrony danych, takich jak GDPR, co nie tylko zwiększa zaufanie użytkowników, ale również buduje solidne fundamenty dla przyszłego rozwoju przedsiębiorstw. W erze cyfrowej, gdzie granice między światem wirtualnym a rzeczywistym zacierają się, nasze zaangażowanie w ochronę każdego bitu danych jest niezachwiane. Przyjmując proaktywne podejście do cyberbezpieczeństwa, zapewniamy, że nasze systemy ERP są nie tylko potężnym narzędziem wspierającym działalność biznesową, ale również niezłomną fortecą chroniącą najcenniejsze aktywa firmy - jej dane.

System ERP - Jak dbać o danych i cyberataki?

Integracje systemów ERP w 2024 roku

W miarę jak organizacje chętnie inwestują w informatyczne rozwiązania dedykowane swojej branży i swoim indywidualnym potrzebom, rośnie konieczność połączenia tych rozwiązań z podstawowym systemem transakcyjnym, jakim jest ERP. Obecne oczekiwania klientów wobec dostawców ERP stawiają szerokie możliwości integracyjne systemu w kategorii „must have”. Wynika to z troski o utrzymanie wydajności poprzez eliminację zbędnych czynności wykonywanych ręcznie. Zakres dziedzinowy tych oczekiwań jest szeroki.

W przypadku klientów z branży retail dotyczy np. integracji z narzędziami automatyzacji marketingu, platformami e-commerce, drukarkami fiskalnymi, terminalami płatniczymi czy systemami WMS do magazynu. Widoczny jest także trend outsourcingu usług księgowych, który wymaga możliwości eksportu dokumentów z modułu handlowego ERP do innego systemu finansowo-księgowego. Niezbędne zatem jest, aby rozwiązania ERP miały charakter otwarty, co oznacza, że łatwo integrują się za pomocą API (Application Programming Interface), czyli uniwersalnego języka programowania.

Integracja systemu ERP od odl zs usługi zewnętrznymi

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!