System ERP w chmurze – co przyniesie nam 2017 rok
W branży oprogramowania ERP oraz w całym technologicznym biznesie, jednym z najbardziej popularnych trendów jest wykorzystywanie chmury obliczeniowej. Wynika to z faktu, iż dla użytkowników systemów ERP ważna jest stała dostępność – zarówno usług, jak i danych, a chmura obliczeniowa jest doskonałą odpowiedzą na ten problem. Udowadnia to również narzędzie Google Trends[i], które pokazuje nam, że zagadnienie chmury obliczeniowej, z roku na rok, zyskuje coraz to większą popularność i użytkownicy Internetu z większą częstotliwością wpisują właśnie to zapytanie w wyszukiwarkę google.
Sprawdźmy, co przyniesie nam 2017 rok w odniesieniu do chmury obliczeniowej:
-
SaaS czy IaaS ?
Wraz z początkiem 2017 roku pojawiło się wiele głosów na temat nowego trendu - systemów ERP dostarczanych w modelu Saas (software as a service), czyli oprogramowanie jako usługa. Czy aby na pewno systemy ERP powinny być oferowane w takim modelu? Może zamiast SaaS powinniśmy skupić się na IaaS (infrastructure as a service), czyli infrastruktura jako usługa?
W tej kwestii firma ODL w pełni podziela zdanie Erica Kimberlinga – założyciela amerykańskiej firmy doradczej Panorama Consulting, specjalizującej się w systemach ERP i transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Kimberling twierdzi, że powyższy trend jest prawdziwy, ale wyłącznie dla małej grupy firm, większą popularnością wśród klientów cieszy się standardowe licencjonowanie oprogramowania ERP i używanie go w chmurze[ii]. Powyższe rozwiązanie pozwala na korzystanie z oprogramowania bez konieczności posiadania własnej infrastruktury IT oraz daje możliwość pracy zdalnej, przy czym licencje na oprogramowanie są przez klienta wykupione, a nie wynajęte tylko na chwilę (jak w przypadku SaaS).
-
Chmura jako katalizator rozwoju małych przedsiębiorstw
Chmura obliczeniowa stała się katalizatorem do rozwoju małych przedsiębiorstw i otworzyła przed nimi nowe możliwości, pozwalając zakłócić panujący na rynku status quo, w którym więksi gracze z racji wielkości swoich biznesów mają przewagę rynkową.
Prowadzenie działalności w pełni scyfryzowanym świecie wiąże się z olbrzymią walką konkurencyjną, gdzie na najwyższej klasy technologie mogą sobie pozwolić tylko duże przedsiębiorstwa, dysponujące adekwatnymi do swojej wielkości budżetami. Mali gracze rynkowi stali na przegranej pozycji, z powodu o wiele mniejszych budżetów. Z pomocną dłonią wkracza chmura obliczeniowa, która pozwala małym graczom dorównać do wielkich firm na poziomie infrastruktury IT, oferując ją w chmurze. W ten sposób wyeliminowane zostaną koszty związane z koniecznością zakupu stacjonarnych serwerów.
-
Bezpieczeństwo dzięki chmurze
W 2016 roku wiele organizacji padło ofiarą ataków hakerskich, co spowodowało problemy w funkcjonowaniu ich biznesów i brak dostępności ich usługi dla klientów. Naraziło to zaatakowane firmy na duże straty oraz co gorsze na utratę cennych danych zapisanych na stacjonarnych dyskach.
Obecnie - w dobie cyfryzacji - nigdy nie będziemy w 100% bezpieczni, jednak powinniśmy dokładać należytej staranności, aby nasze dane i dane naszych klientów były w jak najwyższym stopniu chronione. W 2017 roku firmy będą musiały położyć szczególnie duży nacisk na kompleksową ochronę, backup i odzyskiwanie danych, aby zagwarantować swoich partnerom i klientom stałą dostępność usług.[iii]
Z usługą ERP w chmurze wiąże się duży benefit, którym są backupy, świadczone w zakresie wykonania kopii bezpieczeństwa danych, pozwalających na odtworzenie i przywrócenie środowiska w przypadku wystąpieniu awarii. Dzięki nim, w kłopotliwej sytuacji, jaką jest utrata danych, można spokojnie je odzyskać i kontynuować pracę, bez zbędnych stresów i niepotrzebnych kosztów.
Sprawdź system ERP w chmurze od ODL
Źródła: [i] https://www.google.pl/trends/
[ii] http://searchmanufacturingerp.techtarget.com/feature/The-top-seven-ERP-trends-for-2017-and-beyond
[iii] https://ceo.com.pl/w-2017-roku-chmura-stanie-sie-kluczowa-dla-rozwoju-biznesu-72709